Dolar/TL’de Yön Yukarı

ABD Başkanı Trump’ın Çin ile yaklaşık 86 sayfalık kapsamlı bir ilk aşama anlaşması üzerine anlaştıklarını açıklaması sonrasında piyasalar yeni haftaya pozitif başladı. İkilinin anlaşması resmiyete dökmek için Ocak ayında imza atması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta oldukça yoğun veri gündemi içerisinde yer alan piyasalarda Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde Dolar’a karşı değer kayıplarını arttırması ile Dolar/TL’de 5,80 seviyesi üzeri fiyatlama gündeme geldi. Türkiye’nin, Rusya’dan ikinci kez S-400 hava savunma sistemi üzerine anlaşma yapmaya yakın olduğunun belirtilmesi ile ABD’nin Türkiye’ye ilişkin yaptırım kararı alma ihtimali artış gösterdi. Böylece Türk Lirası üzerinde meydana gelen değer kaybı ile Dolar/TL’nin yukarı yönlü eğilimine hız kazandırdığı görülmekte. Geçtiğimiz hafta İngiltere seçimlerinin sonucunda Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakâr Parti’nin tek başına iktidara gelmesi ile Sterlin varlıkları üzerinde meydana gelen değer kazanımı Dolar varlıklarını bir miktar baskılamıştı. Diğer taraftan Türkiye 5 yıllık risk primi (CDS) rakamının 300 seviyesi altına sarkarak Türk Lirası varlıkları üzerinde düşüşü bir miktar zayıflatmıştı. Cuma günü açıklanan Türkiye Ekim ayı sanayi üretimi ise yüzde 3,8 ile beklentilerin altında artış gösterdi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde daralma gösteren sanayi üretiminin bu yıl beklentilerin altında gelse dahi pozitif tarafta gerçekleşmesi olumlu algınan gelişmeler arasında yer aldı. 

Bugün Türkiye’ye ilişkin bütçe rakamları açıklanacak. Mevcut durumda bütçe açığı/GSYH oranı yüzde 2,8 seviyelerinde yer alırken, Yeni Ekonomi Programı’nda bu rakamın yılsonu için yüzde 2,9 seviyesinde öngörüldüğü görülüyor. Ayrıca ABD tarafında açıklanacak olan imalat ve hizmet PMI rakamların kur fiyatlamalarının seyri açısından kritik önem taşıyor. 

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen TCMB toplantısında piyasa beklentisine paralel 200 baz puan faiz indirimine gidilerek, enflasyon görünümüne ilişkin pozitif beklentiler paylaşılmıştı. Böylece Türk Lirası varlıklarında oluşun değer kazanımı ile kurda geri çekilme hareketi meydana geldi. Ancak yeni haftada bu görüntünün bir miktar değiştiğini görüyoruz. Dolar/TL’nin teknik görünümüne bakacak olursak, kurun ana direnç seviyesi olarak 5,94 noktasını öncelikli olarak takip ediyoruz. 5,82 seviyesi üzerine yerleşen kurda bu seviye üzeri kapanışların bir üst direnç seviyesi olarak 6,05 noktası ile artması beklenebilir. Ancak oluşabilecek bir kısa vadeli geri çekilmeye bağlı olarak ise 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 5,76 desteği öncelikli olarak izleniyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>