GBPUSD’da Boris Johnson Sevinci

İngiltere Başbakanı Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti İngiltere’de tekrardan iktidara geldi. Muhafazakar Parti, 364 sandalye ile seçimi açık ara farkla önde tamamlarken, AB’yle aralarında kalıcı Brexit’i elde edemeyen Başbakan Johnson, Brexit düğümünü çözmek için girdiği erken seçimden daha güçlü bir şekilde çıktı. Boris Johnson’ın en büyük rakibi konumunda bulunan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise 203 sandalye ile ikinci olarak 59 koltuğunu kaybettiğini duyurarak büyük yenilgi ile karşı karşıya kaldı. Bu gelişmenin akabinde Sterlin varlıklarında meydana gelen ani değer kazanımı ile paritede 1,35 seviyesine varan oranda yükseliş gerçekleşti. Boris Johnson’ın liderliği ile İngiltere piyasalarındaki belirsizliğin azalması pariteye değer kazandırırken, diğer taraftan Brexit’in gerçekleşeceğine ilişkin artan beklentiler fiyatlamalardaki yükseliş potansiyelini arttırdı. Seçimin kaybedeni olarak yer alan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise 1935 yılından bu yana en büyük yenilgisiniilan ederek görevi bırakacağını duyurdu.

Galibiyetle sonuçlanan seçim sonrasında Johnson ilk açıklamasında, tek ulus olan Muhafazakar Parti hükümetine, sadece Brexit’in gerçekleştirilmesini sağlamak değil, aynı zamanda bu ülkeyi birleştirmek ve ilerletmek için de yeni ve güçlü bir yetki verildiğinin altını çizdi. Ayrıca Johnson, 31 Ocak tarihinde Avrupa Birliği’nden ayrılmanın kaçınılmaz olduğunu söylemlerine ekledi.

Ancak seçim sonrasında dikkat çeken bir diğer ayrıntı olarak ise seçimde bağımsızlık yanlısı olarak yer alan İskoç Ulusal Partisi (SNP) seçimden güçlenerek çıkarken, yeni bir bağımsızlık referandumu talebi ile hükümeti zorlayacağa benziyor. Partinin Başbakanı Nicola Sturgeon’dan, Avrupa’dan ayrılmak istemedikleri ve Boris Johnson hükümetine karşı olduklarına ilişkin açıklama geldi. Bu gelişme piyasalardaki tedirginliği bir miktar arttırsa da Brexit iyimserliği piyasaları beslemeye devam ediyor. Özellikle Johnson’ın gelecek hafta AB’den ayrılmaya yönelik üzerinde çalıştığı Brexit anlaşmasını parlamentoya sunması bekleniyor. 

Bu gelişmelerin akabinde FOMC toplantısı sonrasında değer kayıplarını arttıran Dolar varlıkları üzerinde dün ABD ve Çin tarafında oluşan olumlu haber akışı ile Dolar tarafında yukarı yönlü bir ivmelenme meydana geldi. Ancak bu harekete karşın, Sterlin tarafındaki ani hareketin devam etmesine bağlı olarak paritedeki yükselişleri 1,35 direnci üzeri kapanışlarla takip ediyoruz. Alım talebinin özellikle 1,3750 direnci ile desteklenmesi beklenebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>