BİST100 Nisan 2018’ten Bu Yana En Yüksek Seviyesinde

ABD ve Çin arasında imzalanacak olan ilk aşama anlaşmasına ikilinin oldukça yaklaştıktığına ilişkin oluşan haber akışı ile ABD borsaları günü oldukça pozitif bölgede kapadı. ABD Başkanı Trump ise Çin’e getirilmesi planan ek gümrük vergilerini erteleyen kararnameyi imzaladı. Ayrıca İngiltere tarafında dün gerçekleşen seçimlerde Brexit’in ana senaryosunu belirleyen İngiltere’nin iktidardaki Muhafazakar Partisi’nin seçimlerde açık farkla önde yer aldığı görülüyor. Bu gelişmenin akabinde İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn görevinden istifa edeceğini duyurdu. Tüm bu gelişmelerin akabinde piyasalardaki risk iştahının artış göstermesiyle Asya piyasalarının önemli endeksi Nikkei bile günü yüzde 2’yi aşan oranda kapadı. 

Yurtiçi piyasalarda günün en önemli gelişmesi TCMB’nin gerçekleştirdiği para politikası toplantısıydı. TCMB faizlerde beklentilerin hafif üzerinde 200 baz puan indirime giderken, BİST100 endeksinde kazançlar oldukça hız kazanarak endeksin günü yüzde 2 artıda 110 bin seviyesi üzerinde kapatmasına yol açtı. Bu karar sonrasında Türk Lirası varlıklarında değer kazanımı meydana gelirken, Türkiye 5 yıllık risk primi (CDS) 300 seviyesinin altına sarktı. Risk iştahının artmasıyla günü pozitif bitiren endeksin yeni güne de alım potansiyelini koruyarak başladığı görülüyor. Diğer taraftan Türk Lirası’nda meydana gelen değer kazanımının Dolar/TL tarafında oluşturduğu geri çekilme potansiyelinin de endeksin kazançlarına destek olduğu söylenebilir. 

TCMB’nin faiz indirim döngüsünün haricinde önemle takip edilen ayrıntı enflasyona ilişkin iyimser beklentilerin korunması ile faizleri indirme senaryosunun devam edeceğine ilişkin artan beklenti oldu. Böylece piyasalardaki risk iştahı hayli yükselirken, endekste Nisan 2018 tarihinden bu yana en büyük yükseliş kaydedildi. ECB toplantısının ayrıntılarına bakacak olursak, yeni Başkan Christine Lagarde’nin ekonomik istikrarın sağlanacağına yönelik sinyallerin hissedildiğine işaret etmesi önemliydi. ABD ve Çin öncülüğünde piyasalardaki bu pozitif görünüm ile Noel rallisi erken gelmişe benziyor ve MSCI tüm ülkeler endeksindeki yükselişlerin hız kazandığını görüyoruz. 

BİST100 endeksinin teknik görünümüne bakacak olursak, 110,600 seviyesi üzeri görünümün korunması ile 11,250-11,450 direnç seviyeleri ile yükselişlerin hız kazandığını görebiliriz. Özellikle 11,500 sınırının endeksteki yukarı yönlü trend eğilimi açısından önem arz ettiğini belirtelim. Ancak 110,000 seviyesinde bir miktar soluklanmaların yaşanmasına bağlı olarak kısa vadeli gevşemelerde 10,850 desteği öncelikli olarak izlenebilir. Ancak genel yön eğiliminde değişkenliğe yol açabilecek majör destek seviyesi ise 107,000 olarak korunuyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>