TCMB Faiz Kararı Raporu

TCMB açıkladığı faiz kararında repo faizini 200 baz puan indirerek % 12.00’e indirdi. Gecelik borç alma faizini % 12.50 ’den % 10.50 ’ye indirirken, gecelik borç verme alma faizini %15.50 ‘den % 13.50’ye çekti. Geç likidite faizini de banka 250 baz puanlık indirimle %17.50’den % 15.00’e düşürdü.

TCMB yayınladığı raporda küresel büyüme görünümündeki zayıflamanın dış talebi kısmen yavaşlattığını, ihracatın büyümeye katkısının gerilediğini ancak buna karşın finansal koşullardaki iyileşmenin ekonomideki toparlanmayı devam ettireceğini öngörmekte. TCMB piyasa beklentilerine katılmayarak cari açıkta görülen iyileşmenin alınan tedbirlerinde etkisiyle ılımlı bir şekilde süreceğini düşünmekte. Merkez Bankası önümüzdeki dönemde de küresel ticaretin zayıflayacağını ve dolayısıyla küresel enflasyondaki düşüşün devam edeceğini ve bunun gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici yönde faliyetlerini devam ettireceğini savunmakta.

TCMB, enflasyon görünümünde iyilşemenin devam etmesini beklerken ülke risk primindeki düşüşün desteklendiği ve bunun maliyeteleri azalttığını vurgulamakta. Ayrıca iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyonun ılımlı seyretiğini söylemekte. TCMB, yılsonu enflasyon tahmininin Ekim Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin alt sınırına yakın gerçekleşebileceğine ve 2020 yılı için öngörülen dezenflasyon patikasına dair risklerin dengeli olduğuna işaret ettiğinden dolayı 200 baz puanlık bir indirim gerçekleştirdiğinin altını çizmekte.

Merkez Bankası ayrıca küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkileri
yakından takip ettiğini ifade ederken gerekli görülmesi halinde her türlü önlemin alınabileceğini vurgulamakta.

USD TRY

Teknik olarak USD/TRY paritesine baktığımızda orta vadede yukarı yönlü beklentimizi koruyoruz. Kısa vadeli hareketlerde ise 5.7660 seviyesi kırılmadığı sürece yükseliş eğiliminin devamını bekliyoruz. Yukarıda ise 5.8180 seviyesinin kırılması halinde önce 5.8570 ve arkasından 5.9300 direncine doğru yükseliş yaşanabilir.

EUR TRY

Teknik olarak EUR/TRY paritesine baktığımızda orta vadeli yukarı yönlü beklentimizi korumakla birlikte bugün Avrupa Merkez Bankası’ndan açıklanacak faiz kararını göz ardı etmemek gerekir. Kurda 6.3800 seviyesi aşağı yönlü kırılmadığı sürece yükseliş eğiliminin devam etmesini bekliyoruz. Yukarıda ise 6.5000 seviyesinin üzerinde önce 6.6000 ve arkasından 6.7000 direncine doğru yükseliş yaşanabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>