GBPTRY TCMB Etkisi İle Geri Çekildi

TCMB 12 Aralık para politikası toplantısında beklenti aralığının üst bandına yakın seviyede 200 baz puanlık bir faiz indirimine giderek politika faizini yüzde 12’e çekti. Beklentilere paralel gelen bu karar sonrasında Türk Lirası varlıklarında değer kazanımı gerçekleşti. Toplantı metnin içeriğine bakacak olursak, güncel tahminlerin yılsonu itibarıyla enflasyonun Ekim Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin alt sınırına yakın gerçekleşebileceğine ve 2020 yılı için öngörülen dezenflasyon patikasına dair risklerin dengeli olduğuna işaret edildiği görülüyor. Bu ifadeden de anlaşıldığı üzere TCMB’nin enflasyon konusunda iyimser tutumunu sürdürmesi faiz indirim politikasında sona gelinmediği mesajını güçlendiriyor. Böylece 2020 yılı birinci çeyrek faiz patikasının yüzde 10 seviyesine çekilmesi beklenebilir. Ayrıca TCMB Başkanu Murat Uysal’dan gelen açıklamaların seyrine bakacak olursak, iktisadi faaliyetlerdeki toparlanma eğiliminin küresel ekonomilerde meydana gelen zayıflamanın dış talebi yavaşlattığına dikkat çekildi. Ayrıca TCMB, ülke risk priminde meydana gelen gerileme, faizlerdeki aşağı yönlü ivmelenmenin ekonomik toparlanma açısından büyük önem arz ettiğine dikkat çekti. Tüm bu bilgiler ışığında Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisindeki Dolar’a karşı değer kazanımını arttırmasıyla GBPTRY paritesinde 7,67 seviyesinden gelen dönüşlerin 7,60 desteğine yönelik aşağı yönlü ataklar içerisine girdiğini gördük. 

İngiltere tarafına bakacak olursak, bugün gerçekleşen seçimlerin akabinde Sterlin tarafında kritik bir bekleyiş söz konusu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti ile Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi arasında geçmesi beklenen seçimlerden çıkacak olan kararın Boris Johnson olduğuna işaret eden anketlerin akabinde Sterlin varlıkları değer kazançlarını arttırmıştı. Ancak sonucun hala belirsizlik taşıdığı İngiltere’de Sterlin varlıklarının bir miktar negatif ayrışma içerisine girdiği görülmekte. Özellikle Muhafazakar Parti’nin çoğunluk sağlayamaması veya içinde İşçi Partisi gibi koalisyonları barındıran senaryolar İngiltere’de işlerin karışmasına yol açabilir. 

GBPTRY’deki teknik görünüme değinecek olursak, 7,60 seviyesi altına sarkma gerçekleştirmesi durumunda paritenin 7,50 desteği ile düşüşlerine hız kazandırması beklenebilir. Ancak Türk Lirası’ndan çok Sterlin tarafındaki görünümün bu anlamda belirleyici olduğunu söyleyelim. Boris Johnson ihtimali ile Brexit’e yönelik artan olumlu beklentilerin ateşlenmesi ise Sterlin varlıklarındaki kayıpların telafi edilmesine yol açabilir. Böylelikle 7,75-7,85 bant aralığı yükselişlerin hız kazanması açısından önemli hareket alanı olarak ön plana çıkıyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>