Fed Faiz Kararı Sonrası Gelişmeler

FED FAİZ KARARI VE BEKLENTİLER FED BAŞKANI POWEL KONUŞMASI

Fed beklenildiği gibi faizleri değiştirmeyerek % 1.75 seviyesinde sabit bıraktı. 

Fed, istihdam piyasalarında görülen güçlü eğilim ve ekonomik büyümedeki pozitif yönlü hareketlerin devam etmesini gerekçe göstererek faizleri sabit bıraktı. Fed üyelerinden 13’ü 2021 seviyesine kadar faizlerde herhangi bir değişiklik beklemediklerini ifadeederken 4 Fed üyesi de 2020 yılında sadece 1 faiz artırımı beklediğini söyledi. Faiz projeksiyonlarına baktığımızda, 18 Eylül’dekine benzer bir projeksiyon açıklandığını söyleyebiliriz. Fed, 2019 büyümesini %2.2’de ve 2020 yılı büyüme tahminini % 2.0’de sabit bırakırken 2019 PCE enflasyon beklentisini %1.5 olarak korudu. 2020 PCE enflasyon beklentisini ise % 1.8’den %1.6’ya düşürdü. Fed 2019’da işsizlik oranının ise % 3.7’den % 3.6’ya düşeceğini tahmin etti. Faiz beklentilerinde de değişiklik yapan Fed, 2019 faiz projeksiyonunu % 1.9’dan %1.6’ya, 2020 beklentisini %1.9’dan %1.6’ya, 2021 beklentisini de %2.1’den %1.9’a indirdi. Böylelikle Fed’in 2020 yılında büyük bir süre faiz indirimine ara verdiği görülmekte. Fed açıkladığı ön raporda, ekonomik görünüm için gelmekte olan verileri takip etmeye devam edeceklerini, düşük faiz oranlarının gelecek yıl için uygun olacağını ve resesyon riskinin arttığı dalgalı bir yılın ardından ‘’yumuşak iniş’’ yapıldığını vurguladı.

FED BAŞKANI POWEL KONUŞMASI

Fed faiz kararı sonrası açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Powell, temel görünümün olumlu devam ettiğini söylerken ABD ekonomisinin güçlü bir şekilde ilerlediğini ve istihdam piyasasının güçlü kalmayı sürdürdüğünü belirtti. Başkan Powell, ticaret savaşlarının küresel ekonomide yarattığı ivme kaybı nedeniyle yatırımların zayıf seyrettiğini söylerken, hanehalkı harcamalarının halen güçlü olduğunu, istihdam piyasasının gücünü koruduğunu ve büyümenin ılımlı toparlanmaya devam edeceğini vurguladı. Enflasyonun’un hedef olan % 2’nin altında kaldığını dile getiren Fed Başkanı Powell, bu durumun bir süre daha sürebileceğini ancak düzelmenin başlayacağını ve bunun biraz zaman alabileceğinin altını çizdi. Fed’in enflasyon kredibilitesinin yüksek olduğunu ancak enflasyon beklentilerinin çok düşük kaldığını ifade etti. Komitenin önümüzdeki dönemde faiz patikasında sadece ılımlı değişiklikler beklediğini ifade eden Powell, Faizlerin hedef aralıkta kalmasını sağlamak için gerekli olduğu sürece gecelik operasyonların (repo) süreceğini belirtti. Başkan Powell, zayıf küresel büyüme ve ticaret belirsizliğinin imalata baskı yapmaya devam ettiğini USMCA anlaşmasının ticarette belirsizliği azaltacağını ve ekonomiyi destekleyeceğini söylerken ABD-ÇİN ticaret anlaşmasının piyasalar için USMCA’dan daha önemli olduğunun altını çizdi. Faizleri artırmak için enflasyonda çok önemli ve kalıcı yükseliş gerektiğini vurgulayan Powell, tahvil alımlarına düzenleyici konulara odaklanmış durumda olduklarını işaret ederken 1990’lardaki faiz indirimleri ile bugünküler arasında benzerlikler olduğunu ancak faiz artırımlarına ihtiyaçın 1990’lardakinden daha az olduğunu belirtti.

ALTIN

Teknik olarak altın fiyatlarına baktığımızda ilk dikkat edeceğimiz şey birincisi ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1.79’un üstünde tutunup tutunmaması ve dolar endeksinin 97.00 seviyesinin altına ini inmemesi olacaktır. Şayet dxy 97.00 üstünde ve ABD 10y’de 1.79’un üstünde ise altında satışlar beklenebilir. Bunun tam tersinde ise seviyelerin kırılması halinde altında yukarı yönlü güçlü bir trend başlayacaktır. 1487-1459 arasında hareket eden altın fiyatlarında bu bandın kırılmasını takip ediyor olacağız. Bandın kırıldığı yönde pozisyonlamaya gidebiliriz.

DOLAR ENDEKSİ (DXY)

Fed faiz kararı ve Fed Başkanı Powell konuşması sonrası dolar endeksinde satışların arttığını izliyoruz. Dolar endeksinde kanal hareketinde devam ederken aşağıda 97.00 seviyesinin çok önemli olduğunun altını çizelim. 97.00 seviyesinin altında dolar küresel bazda değer kaybı yaşayacakken bu seviyenin üstünde tutunması doların küresel bazda gücünü koruyacağı anlamına gelecektir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>