Bugün Günlerden ECB!

Piyasaların en önemli gündemini oluşturan FOMC toplantısından dün herhangi bir faiz kararı çıkmazken, Fed Başkanı Jerome Powell’ın makroekonomik görünümle uyumlu olduğu takdirde para politikasının belirsiz bir süre ile değişmeden kalacağı sinyali vermesi sonrasında ABD endekslerinde değer kazanımı meydana geldi. Powell, faizleri ancak 1 yıl sonra konuşabiliriz açıklamasında bulunurken, 2021 yılı faiz görünümüne ilişkin herhangi bir görüşün hakim olmadını belirtti. Ekonomik görünüme ilişkin ise Powell, ABD’de makroekonomik görünümün pozitif olduğunu hane halkı harcamalarının ve tüketici güveninin belli bir oranda ivme yakaladığına dikkat çekti. Ancak ihracatın zayıf kaldığını belirten Powell, sabit yatırımların da zayıfladığını ve bu durumun zayıf küresel büyümeye yol açabileceğine dikkat çekti. Ayrıca uzun bir süredir devam eden küresel ticaret belirsizliğinin imalat görünümünde baskı oluşturmaya devam ettiğine belirtti. Beklentiden daha sakin geçen FOMC toplantısı sonrasında EURUSD paritesinde 1,1170 seviyesine varan oranda yükseliş yaşandı. Ancak Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrasında fiyatlamalar 1,1145 seviyesinde dengelendi. 

Avrupa Merkez Bankası (ECB’)’nin bugün yeni başkanı ECB Başkanı Lagarde’nin eşliğinde para politikası toplantısı gerçekleştirmesi bekleniyor. ECB’nin faizleri değiştirmesi beklenmezken, Lagarde’nin vereceği mesajlar piyasanın dikkatinde yer alacak. Ayrıca bugün İngiltere’de gerçekleşecek olan seçimler de Euro tarafındaki hareketlilik açısından büyük önem taşıyor. 

ABD’de tansiyonu yükselten bir diğer gelişme ise ABD ‘nin Çin’e uygulamayı planladığı ek gümrük tarifeleri kapsamında bugün ABD Başkanı Donald Trump’ın 15 Aralık’ta getirilmesi beklenen yaptırımlar konusunda üst düzey yetkililerle görüşeceği açıklandı. Dolar varlıkları açısından önem arz eden tüketici fiyat endeksi ise yüzde 0,3 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. 

FOMC toplantısı sonrasında Dolar varlıklarında meydana gelen değer kayıplarının korunması ile paritede 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,1165 direnci gündeme gelebilir. Bu seviyenin aşılması ile paritede tekrardan 1,12 seviyesine yönelik atakların oluştuğunu görebiliriz. Ancak gün içerisinde takip edilecek birçok gündem maddesi olması nedeniyle paritede belirgin bir yön eğiliminden söz etmek doğru olmaz. Özellikle ani yükselişlerin bir geri çekilmesinin yaşanmasına bağlı olarak 1,11 desteği altı kapanışlara dikkat etmekte fayda var.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>