FOMC RAPORU

ABD ve Çin arasındaki ticaret cephesine göz atacak olursak, 15 Aralık tarihinde ABD tarafından Çin’e ek gümrük vergisi getirilip getirilmeyeceğine dair artan endişeler ve yaptırımın uygulanacağına ilişkin artan beklentiler global risk iştahı üzerinde baskı unsuru oluşturuyordu. Ancak dün Wall Street Journal’In haberine göre ABD’nin Çin’e uygulayacağı gümrük vergisinin erteleneceği piyasalardaki risk iştahını toparlayan ana etken oldu. Ayrıca South China Morning Post gazetesinin de ABD’nin tarifeleri ertelenmesi ihtimaline ilişkin manşete yer vermesiyle piyasalardaki ılımlı seyir arttı. 

Ancak Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Navarro, tarifelerin devreye sokulması dışında bir belirti görmediğini belirtirken, Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow ise 15 Aralık tarihli tarifelerin masada olduğunu ve aksi yönde herhangi bir karar alınmadığını belirtmesi önemliydi. Bu açıklamaların akabinde gümrük tarifelerinin uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin belirsizlik korunurken, ABD borsaları hafif ekside, Asya piyasalarında ise hafif toparlanma hareketinin gündeme geldiği görülmekte. 

Bugün gerçekleşecek olan FED toplantısına ilişkin faiz beklentileri ise yüzde 99 olasılıkla 1,50% -1,75% bant aralığında yer alıyor. Ayrıca son dönem açıklanan güçlü istihdam raporlarının akabinde ABD ekonomisinin Çin ile yaşadığı ticaret savaşı sürecinden olumsuz yönde etkilenmesinin beklentilerin altında gerçekleşmesinin Fed’in alacağı kararlar konusunda daha sağlam duruş sergilemesine yol açabilir. Fed tarafından önemli bir karar değişikliği beklenmemesine rağmen 2020 yılına ilişkin paylaşılacak olan projeksiyonların piyasa fiyatlamaları açısından kritik olduğunu belirtelim. Fed Başkanı Powell’ın ise basın toplantısında gerçekleştirecek olduğu açıklamaların seyri ise piyasalardaki nabzın artmasına yol açabilir. 2018 yılında ABD Başkanı Trump’ın da desteğiyle göreve başlayan Fed Başkanı Powell 2019 yılı içerisinde Fed’in 3 kez faiz indirimine gitmesinde büyük rol oynadı. Ancak ABD Başkanı Trump’ın faizlerin daha yüksek miktarda indirilmesi gerektiği çağrısına bir miktar kayıtsız kalan Powell’ın bu toplantıda “bekle-gör” şeklinde faizlerin ekonomi üzerindeki etkisinin yakından izlemesi bekleniyor. Enflasyon görüntüsünde hala istenen seviyelerin yakalanamıyor oluşu Fed’in elini güçsüzleştirirken, gelecek yıla ait yüzde 2,0 oranında belirlediği büyüme beklentisinin değişip değişmeyeceği toplantının önemli detaylarında yer alacak. 

ABD ekonomisinin son dönem görüntüsüne bakacak olursak, geçtiğimiz hafta tarım dışı istihdam rakamı 266 bin kişi ile beklentileri aşarken, saatlik ücretlerde hafif yukarı yönlü ivme hız kazandı. İşsizlik oranı ise yüzde 3,5 ile 50 yılın en düşüğüne gerilemesi sonrasında oldukça güçlü görünen işgücü piyasası sonrasında Dolar varlıkları değer kazandı. Ancak ABD’de Ekim ayı sanayi üretimi yüzde 0,8 eksi ile beklentilerin oldukça altında gelerek ABD ekonomisinin büyümesine ilişkin negatif bir tablo çizdi. Kasım ayı Philadelphia Fed İmalat Endeksi ise 10,4 ile bir önceki aya oranla yukarı yönlü ivmelendi. Genel hatlarıyla PMI rakamlarını değerlendirecek olursak, İmalat ve Hizmet tarafı güçlü duruşunu sürdürürken, ISM tarafında bir miktar zayıf bir seyir izlendi. Kasım ayı ISM İmalat PMI rakamı 48,1 ile beklentileri karşılamazken, ISM Hizmet PMI tarafı 53,9 ile bir önceki aya oranla zayıflık gösterdi. Dayanıklı Mal Siparişlerinin ise Ekim ayında yüzde 0,6 ile beklentilerin üzerinde bir artışa işaret ettiğini görüyoruz. Tüm bu bilgiler ışığında ABD ekonomisinin genel hatlarıyla güçlü bir duruş sergilemesi ile Fed’in bugün gerçekleşecek olan toplantısına ilişkin endişeler zayıflık gösterdi. 

Goldman Sachs CEO’su John Waldron ise ABD ekonomisinin 2019 yılından sonra para politikasının gevşemesi ve tüketici esnekliğinin artması ile hız kazanmaya başlayacağını düşündüğünü belirtti. 

EURUSD

Bugün gerçekleşecek olan Fed toplantısının yanı sıra yarın ECB tarafında da yeni başkan Christine Lagarde öncülüğünde para politikası toplantısı gerçekleştirilecek. Bu toplantıdan sürpriz bir hamle beklenmese de, toplantının genelinde ilk toplantı olması kaynaklı güvercin bir ton hakim olabilir. Çünkü son zamanlarda artan Avrupa 10 yıllık tahvil faizlerinin eksi bölgede alsa da Lagarde’ı görevinin başına geçerken zorlayacağa benziyor. Gelecek bir güvercin mesaj ya da hamle EURUSD paritesinde 1,10’ların altına varan oranda değer kaybına uğratabilir.  Ancak yeni haftaya güçlü istihdam rakamı sonrasında değer kazanımlarını bir miktar geri veren Dolar varlıkları, Euro Bölgesi ZEW Endeksinde yaşanan artış sonrasında kayıplarını arttırdı. Böylece 1,11 seviyesine yönelik yukarı yönlü ataklar içerisinde yer alan EURUSD paritesinde pozitif bir seyir hakim. Fed toplantısının beklentilere paralel herhangi bir sürpriz gelişme ile gerçekleşmemesi durumunda paritede dikkat çekici bir fiyatlama hareketi beklemiyoruz. Özellikle fiyatların 1,11 seviyesi üzerine tırmanması ile alımların 1,1150 direnci üzerine tırmanması beklenebilir. Ancak aksi senaryoda 1,1050 desteğinin geçilmesine bağlı olarak paritede tekrardan satışların hız kazanma ihtimali göz önünde bulundurulabilir.

 

GBPUSD

İngiltere’de seçimlere bir gün kala Sterlin varlıkları güçlü duruşunu sürdürse de anketlerin Muhafazakar Parti ile İşçi Partisi arasındaki farkın azaldığına dikkat çekmesi sonrasında hafif değer kaybetti. Boris Johnson’ın tekrardan seçilmesi ile vaadi üzerine Brexit’in 31 Ocak tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor. İngiltere tarafında İmalat üretimi beklentileri karşılarken, sanayi üretiminin bir miktar ivme kaybı içerisinde yer alması sonrasında Sterlin varlıkları üzerinde bir miktar tansiyon oluşsa da genel hatlarıyla büyüme rakamında istenen artışın sağlanamaması ile paritedeki yükselişlerin hız kestiğini gördük. GBPUSD paritesinde 1,30 seviyesinin aşılması ile gündeme gelen yükselişlerin 1,3250 direnci ile ivme kazanacağını düşünüyoruz. Ancak ani yükseliş potansiyeli içerisinde yer alan paritede oluşabilecek geri çekilmeler 1,30 seviyesi üzerinde kaldıkça korkutucu olmayacaktır. Özellikle 1,30 seviyesi altı kapanışlar pariteyi 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,2850 desteğine taşıyabilir.

ALTIN

Dolar varlıklarının ABD ekonomisindeki güçlü duruş ile elde etmiş olduğu değer kazanımları değerli metali 1 aylık periyotta kayda değer oranda kayba uğrattı. Ayrıca küresel risk iştahı ABD ve Çin arasında sağlanacak olan ilk aşama anlaşmasına ilişkin korunan iyimser beklentiler çerçevesinde oldukça pozitif seyretti. Wall Street Journal’ın haberine göre ABD’nin 15 Aralık tarihinde Çin’e yönelik uygulamayı planladığı gümrük tarifelerini erteleyeceği haberi endeksler üzerinde pozitif fiyatlansa da bu hafta piyasalardaki risk iştahı nötr seyrediyor. Özellikle bugün gerçekleşecek olan Fed toplantısına ilişkin majör bir beklenti yok. Ancak 2020 yılına ilişkin paylaşılacak olan projeksiyonların şekli piyasalardaki risk iştahını belirleyecek olan ana etken olacak. Ayrıca Fed Başkanı Powell’ın ABD Başkanı Trump’ın faiz baskısına ilişkin nasıl bir faiz projeksiyonu öngördüğü de önemle dikkat edilecek detaylar arasında yer alıyor. Tüm bu bilgiler ışığında değerli metalin 1450 seviyesinden aldığı destekle toparlanmalarını hız kazandırması ancak 50 günlük üssel hareketli ortama seviyesi olan 1475 direnci üzeri kapanışlarla güçlenebilir. Ancak özellikle orta vadeli görünümde yön değişimini ise psikolojik 1500 direnci üzeri fiyatlamalar çerçevesinde takip ediyoruz.

FED’İN FAİZ İNDİRİM OLASILIĞI

FED DOT PLOT

DOLAR ENDEKSİ TEKNİK GÖRÜNÜM

G10 PARA BİRİMLERİNİN DOLAR’A KARŞI PERFORMANSI (GÜNLÜK)

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKE PARA BİRİMLERİNİN DOLAR’A KARŞI PERFORMANSI

GLOBAL EKONOMİLER GENEL GÖRÜNÜM


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>