Ons Altın’da Yükselişler Baskılanıyor

ABD tarım dışı istihdam raporu sonrasında ABD ekonomisinin güçlü duruşunu sürdürüyor olması ile artan risk iştahı dün bir miktar yön değiştirdi. Ancak ABD’nin Çin’e uygulamayı planladığı ek gümrük tarifelerinin tarihi olarak 15 Aralık tarihinin yaklaşması risk iştahı üzerinde bozulmaya yol açıyor. Özellikle ABD Başkanı Trump’ın görüşmelerin iyi gittiğine ilişkin söylemleri piyasalardaki iyimser görüntüyü tetiklemesine rağmen bu tarifelerin yürürlüğe girmesi ile beraber küresel ekonomilere ilişkin endişeler tekrardan artış gösterebilir. Bu ihtimale bağlı olarak ABD endekslerinin günü satıcılı bölgede bitirdiğini görüyoruz. Diğer taraftan Çin’de zayıf talep ve ihracatla ile birlikte üretici fiyat endeksi Kasım ayında bir miktar zayıflık gösterirken, tüketici fiyat endeksinde ise Afrika domuz ateşi hastalığı sebebiyle yükseliş kaydeden domuz fiyatları nedeniyle yüzde 4,5 ile 8 yılın en yüksek seviyelerini test etti. Ayrıca geçtiğimiz haftasonu Çin tarafında ihracatlarda meydana gelen artışın etkisi ile de piyasalardaki risk iştahı tetiklenmişti. Bu gelişmelerin akabinde ise Ons Altın’ın 1460 seviyesine varan oranda geri çekildiğini gördük.

Dolar tarafına bakacak olursak, güçlü istihdam raporu sonrasında elde ettiği kazançlar ile değerli metali satış baskısına uğrattı. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin ise yüzde 1,84 seviyesine yükselmesinin Altın fiyatları üzerindeki olumsuz etkisi yakından hissedildi. Küresel risk iştahında kısmi oranda meydana gelen zayıflığa rağmen Altın fiyatlarının daha çok tahvil faizi ve Dolar tarafındaki yükselişi fiyatladığı görülüyor. 

Bu hafta Fed ve ECB tarafında gerçekleşecek olan toplantının yanı sıra İngiltere’de gerçekleşecek olan seçimlerin piyasaların odak noktasında yer aldığını belirtelim. Fed toplantısından güçlü gelen ABD makroekonomik verilerinin ışığında önemli bir karar değişikliği beklenmezken, ECB’nin yeni başkanı önderliğinde gerçekleşecek olan para politikası toplantısı küresel piyasalar tarafında önem arz ediyor. 

Altın fiyatlarının teknik durumuna değinecek olursak, fiyatların 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1464 noktası altında seyretmesi değerli metalin zayıf görünümünü sürdürmesine yol açıyor. Bu görüntünün özellikle 1450 desteği ile hız kazanacağını düşünüyoruz. Ancak daha önce iki kez dönüşlerin geldiği güçlü bir destek konumunda bulunan 1450 seviyesinden gelecek bir toparlanmada ise 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1475 seviyesi ana direnç noktası olarak izleniyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>