Bitcoin’de Düşüş Trendi Bitti Mi?

Geçtiğimiz ay kripto para birimleri içerisinde adını ilk sıraya yazdıran Bitcoin’de Çin Merkez Bankası’nın “Bitcoin ve kripto para alım satımına karşı sıkı önlem alacağını” duyurması ile 7 bin dolar seviyesi altına varan oranda düşüş gerçekleşmişti. Özellikle kripto para birimlerine yönelik oluşan haber akışının güven teması içermesiyle Bitcoin’deki kısa vadeli toparlanma hareketinin zayıf kaldığını görüyoruz.

Diğer bir gelişme olarak ise Litvanya, 2020’de dünyanın ilk koleksiyon niteliğindeki kripto parasını sunacağını açıkladı. Litvanya Merkez Bankası, Baltık ülkesinin 1918 bağımsızlık ilanına adanmış bir dijital para çıkaracağını belirterek, bu kapsamda e-mağazasında blockchain teknolojisine dayalı 24 bin koleksiyon jetonun temin edileceğini dile getirdi. Litvanya’dan gelen bu açıklamalar kripto para piyasasına yönelik güveni bir miktar tazelerken, Deutsche Bank’ın 2030 yılını kripto paralar için bir dönüm noktası olarak değerlendirmesi piyasaların dikkatini çekti. 2030 yılında alternatif para birimlerine olan talep artacağını belirten Deutsche Bank, dijital para birimlerinin de para yerine geçeceği sistemin çok uzak olmadığına işaret etti. Bu durumu daha çok insanların fiziki olmayan ödeme şekillerine olan alışkanlıklarının artması ile ilişkilendiren banka dijital para birimlerinin yaygınlaşmasının önüne geçilemeyeceğini düşünüyor.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis tarafından ise Avrupa Birliği’nin kripto varlıklar ve istikrarlı coin kuralları üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. Özellikle yeni üretilen kripto para birimleri piyasadaki talebin bölünmesine yol açsa dahi genel hatlarıyla kripto para birimlerine olan güveni tazelemesi ve işlerliğini arttırması amaçlı Bitcoin fiyatlarındaki yükseliş potansiyelini arttıracağını düşünüyoruz. 

Bu olumlu gelişmelerin  akabinde Çin’den gelen önlem kararının fiyatlamalar üzerindeki negatif etkisini atmaya çalışan Bitcoin’de fiyatların tekrardan 7 bin dolar seviyesi üzerine taşındığını görüyoruz. Önemli bir kırılım noktası olan 7.200 desteğinden güç alarak hafif toparlanma hareketi içerisinde yer alan Bitcoin’de yükseliş ivmesinin bir miktar sınırlı kaldığı söylenebilir. Özellikle 8.000 seviyesi üzeri kapanış görmedikçe en ünlü kripto para birimi olan Bitcoin’de yön değişiyor demek doğru olmayacaktır. Diğer taraftan 7.000-6.800 kritik destek bandının Bitcoin’de satışların derinleşeceği önemli bir bölge olduğunu belirtelim.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>