USDTRY’de TCMB Beklentisi Fiyatlanıyor!

ABD’de açıklanan pozitif tarım dışı istihdam raporu sonrasında piyasalardaki risk iştahının toparlanmasının akabinde Dolar varlıkları üzerindeki değer kazanımı arttı. Ancak Dolar’daki güçlü duruşa rağmen gelişmekte olan ülke para birimlerinin Dolar’a karşı değer kayıplarını arttırmadığı görülmekte. Kasım ayı tarım dışı istihdamı 226 bin kişi seviyesinde Ocak ayından bu yana en büyük yükselişini kaydederek beklentilerin üzerinde gelirken, saatlik ücretler verisinde 3,1 ile hafif yukarı yönlü bir ivmelenme meydana geldi. Ancak işsizlik oranının yüzde 3,5 oranında 50 yılın en düşüğüne gerilemesi sonrasında Dolar tarafında değer kazançları yoğunlaştı. General Motors’un grev sonrası işe dönme oranını artırmasıyla da istihdam verisinde meydana gelen yükselişlerin ivme kazandığı söylenebilir. Bu gelişme sonrasında Fed’in politika duruşuna ilişkin Çarşamba günü gerçekleşecek toplantıda herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Diğer taraftan ABD ve Çin arasında devam eden görüşmelerin hala bir sonuca işaret edememesinin ve 15 Aralık tarihinde ABD’nin Çin’e karşı vergi politikaları konusunda aksiyon alıp almayacağı merak konusu olmaya devam ediyor. 

Yurtiçi tarafta bakacak olursak, Perşembe günü gerçekleşecek olan TCMB toplantısına ilişkin beklentiler 150 baz puan faiz indirme yönünde korunmaya devam ediyor. Özellikle enflasyon verisinde meydana gelen sınırlı geri çekilmenin TCMB’nin faiz indirim kararına yönelik manevra alanını arttırdığı söylenebilir. Bu ihtimalin de fiyatlamalar üzerinde yarattığı etki ile Türk Lirası tarafı bir miktar zayıf seyir içerisinde yer alıyor. Bugün açıklanacak olan Aralık ayı TCMB anketi ise Türk Lirası varlıkları üzerinde hareketliliğe yol açabilir. Ayrıca geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’ye ilişkin açıkladığı kredi notunu “B1” not görünümünü ise “negatif” düzeyinde sabit bıraktı. Bu gelişmelerin akabinde Dolar/TL’nin haftayı yaklaşık 5,7730 seviyesi çevresinde tamamladığını gördük. 

Bu gelişmelerin akabinde 50, 100 ve 200 günlük üssel hareketli ortalamasını aşarak yükselişlerine hız kazandıran kurda alımların 5,80 seviyesi üzeri kapanışlarla destekleneceğini düşünüyoruz. Özellikle bu eğilimin yukarı yönlü eğilimi tetiklemesi ile 5,9350 seviyesi ana direnç noktamız olma görevini koruyor. TCMB’ye ilişkin korunan beklentiler kurda alım potansiyelini tetiklerken, aksi bir senaryoda oluşabilecek geri çekilmeyi ise 5,75 desteği çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>