Gram Altın’da Yükselişler Baskı Altında

Yeni haftaya Dolar/TL kurunda yaşanan hafif yukarı yönlü ivmelenme ile Gram Altın’ın 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 273,00 direncini zorladığı görülüyor. Dolar/TL’de meydana gelen bu devinime bakacak olursak, Dolar tarafı geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam raporu sonrasında değer kazanımı içerisinde yer alıyor. Ayrıca ABD’deki işgücünün pozitif görünüm sergilemesi ile çok küçük bir ihtimal barındıran Fed’in Aralık ayı faiz indirim senaryosunun da rafa kalktığı söylenebilir. Diğer taraftan bu hafta gerçekleşecek olan TCMB toplantısından ise 150-200 baz puan aralığında oluşan faiz indirim beklentisi Türk Lirası varlıkları üzerindeki tansiyonu arttırmakta. Özellikle enflasyon rakamında meydana gelen geri çekilmenin TCMB’nin faiz indirim hamlesinde gerekli alanı yarattığı söylenebilir. TCMB’nin beklenti anketine uzaktan bir göz atacak olursak, enflasyon beklentisi düşürülürken, Dolar/TL beklentisinin yukarı yönlü revize edilmesi ile kurdaki yükselişlerin hız kazandığı söylenebilir.Böylece yeni haftaya bir miktar zayıf başlayan Türk Lirası ile kur fiyatlamalarının 5,80 seviyesine varan oranda yükseliş eğilimi içerisine girdiği görülmekte. 

Altın fiyatlarına bakacak olursak, ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin gerçekleşmesine az bir zaman kaldığını belirten Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow sonrasında piyasalardaki risk iştahı arttı. Ayrıca Çin tarafında beklentilerin üzerinde artış yakalayan ihracat rakamı sonrasında piyasalardaki küresel büyüme endişelerinin zayıfladığı söylenebilir. Özellikle ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam raporunun hakeza bu görüntü ile örtüştüğü görülüyor. ABD tarım dışı istihdam raporu sonrasında değer kazanan Dolar varlıkları ise değerli metali baskılarken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1,84 seviyesine yükselmesinin Altın fiyatlarındaki yükseliş ihtimalini bertaraf ettiği söylenebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında Dolar/TL tarafında meydana gelen primlenme isteğine karşın, Altın fiyatlarındaki geri çekilme potansiyelinin Gram Altın fiyatlarında bir miktar sıkışmaya yol açtığı söylenebilir. Bir müddet 270,00 seviyesi sınırında fiyatlanan Gram Altın’da piyasalardaki güvenli liman talebinin de bir miktar yön değiştirmesi ile oluşabilecek 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 273,00 direnci üzeri kapanışlar değerli metale yönelik alım potansiyelinin hız kazanmasına yol açabilir. Bu eğilimin devamında ise 275,00-280,00 dirençleri Gram Altın’da kademeli olarak izlenecek majör seviyeler olarak ön plana çıkıyor. Ancak oluşabilecek bir aşağı yönlü baskıda ise 270,00 desteği altına sarkma gerçekleşmesi durumunda düşüşlerin ana destek noktası olan 266,00 seviyesine dek sürmesi beklenebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>