GBPUSD’de Bahar Havası

İngiltere’nin en önemli gündemini oluşturan 12 Aralık tarihinde gerçekleşecek olan erken seçimlere az bir zaman kala anketlerin İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın önde olduğuna işaret ettiğini görüyoruz. Böylelikle seçimlerden Boris Johnson isminin çıkma ihtimali artarken, GBPUSD paritesinde bu ihtimalin fiyatlamalara yansıdığı görülmekte. Diğer taraftan yeni haftaya ABD Başkanı Trump’ın Brezilya, Arjantin ve Fransa olmak üzere yaptırım uygulama kararı ile başlayan piyasalarda ticaret savaşlarına ilişkin tedirginlik artmıştı. Ancak bu karar sonrasında İngiltere Başbakanı Johnson, Trump’ın tepkisine rağmen dijital vergiyi desteklediğine yönelik açıklamada bulundu. Facebook ve Google gibi ABD’li internet devlerine yeni vergiler koymayı sürdüreceğini belirten Johnson’ın ABD Başkanı Trump ile karşı karşıya gelmekten korkmadığı görülüyor. 

ABD tarafına bakacak olursak, Çin ile devam eden ticaret karmaşası fiyatlamalar üzerinde etkili olurken, ABD’de açıklanan ADP özel sektör istihdam verisi ve ISM Hizmet PMI rakamı sonrasında Dolar tarafının güç kaybına uğradığı görülüyor. Bu durumu fırsat bilen Sterlin varlıklarının G10 para birimleri içerisinde pozitif ayrışımını arttırdığı söylenebilir. Bugün açıklanan Kasım ayı Tarım Dışı İstihdam verisi beklentilerin üzerinde 266 bin kişinin istihdama dahil edildiğine işaret ederek Dolar tarafına hafif değer kazandırdı. Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin ise yüzde 0,2 ile bir önceki aya oranla aşağı yönlü ivmelenme kaydettiğini görüyoruz. 

Hafta genelinde İngiltere’de açıklanan verilerin geneli pozitif bir görünüm içerisinde yer alırken, Sterlin varlıklarında dikkat çeken güç kazanımı ile paritenin 1,3170 seviyesine yönelik yukarı yönlü ataklar içerisine girdiği görülüyor. İngiliz işverenlerin personel talebinin Kasım ayında daraldığına işaret etti ve zayıflayan iş piyasası belirtilerine çekti. 

GBPUSD paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, 1,3170 seviyesinden yaşamış olduğu hafif geri çekilmede paritenin ana yön belirleyici görevi üstlenen ana destek noktası 1,30 seviyesi olarak ön plana çıkmakta. Ancak ani yükselişlerinde bir miktar soluklanan paritede 1,3170 seviyesinin aşılması ile 1,32 direncine yönelik atakların oluştuğunu görebiliriz. Özellikle 1,3270 direnci paritenin orta vadeli önemli bir kırılım noktası olması açısından önem taşıyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>