EURUSD Paritesinde Kritik 1,11 Seviyesi Aşıldı!

ABD ve Çin arasında imzalanacak olan ilk aşama anlaşmasına ilişkin beklentilerin artmasıyla piyasalarda pozitif risk iştahı sürüyor. ABD tarafında beklentileri karşılayamayan ISM Hizmet PMI verisi sonrasında ADP özel sektör istihdamına beklentilerin çok altında kişi dahil edilmesiyle Dolar varlıkları üzerinde oluşan tansiyon paritenin 1,11 seviyesi üzerine tırmanmasına yol açtı. İki kez dönüş gerçekleştirdiği kritik 1,10 seviyesinden güç alarak yükselişlerine hız kazandıran paritede alım potansiyelinin arttığı görülüyor. Ayrıca haftaya ABD Başkanı Trump’ın yeni ek gümrük vergisi tarifeleri ile başlamasından Dolar tarafı negatif yönde etkilenirken, dün Trump’ın ek gümrük vergilerini uygulamayabileceğine yönelik spekülasyonlar piyasalardaki risk iştahının toparlanmasına yol açtı. Ayrıca dün ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 7 ayın en düşük seviyesine geriledi. 

Avrupa tarafına bakacak olursak, açıklanan PMI verilerinin akabinde değer kazançlarını arttıran Euro varlıklarının beklentilere paralel gelen üçüncü çeyrek büyüme rakamında da pozitif yönde etkilendiği görülüyor. Özellikle perakende satışlar verisinde meydana gelen hafif daralma kazançların bir miktar sınırlanmasına yol açsa da Dolar zayıf senaryo Euro tarafının güçlü duruşunu sürdürmesine yol açıyor. 

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch ise Brexit ve ABD-Çin ticaret anlaşmazlığından kaynaklanan risklerin Euro Bölgesi ekonomisinde yarattığı olumsuz etkiye değinen açıklamalarda bulunması dikkat çeken bir gelişme olarak yer aldı.  

Bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi parite fiyatlamaları açısından önemli. Özellikle saatlik ücretlerde meydana gelebilecek olan ivmelenme Dolar tarafında pozitif fiyatlama yaratabilir. Diğer taraftan ADP özel sektör istihdamında beklentilerin karşılanamamasıyla artan tedirginliğin tarım dışı istihdam verisi ile desteklenmesiyle Dolar’daki zayıf görüntüsünün artması beklenebilir. Ancak ADP özel sektör istihdam ile tarım dışı istihdam verisi arasındaki korelasyonun her zaman çalışmadığını belirtelim. 

EURUSD paritesinin teknik görünümüne göz atacak olursak, 1,11 seviyesi üzerinde yapmış olduğu kapanışların yukarı yönlü eğilimi arttırıcı etkisi hissedilebilir. Özellikle Sterlin tarafında yaşanan primlenmenin de Euro tarafındaki değer kazanımı desteklediği görülüyor. Paritenin yükselişlerini 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,1167 direnci üzerine taşıması halinde EURUSD’de yeniden 1,12-1,13 seviyelerine yönelik yukarı yönlü ataklar oluşabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>