DAX Endeksinde 13 Bin Sınırı Kritik!

Haftaya nispeten olumlu başlayan piyasalar ticaret gelişmeleri ile yönünü aşağı çevirdi. ABD Başkanı Trump’ın Brezilya, Arjantin ve Fransa’ya uygulamayı planladığı yaptırımları açıklaması sonrasında piyasalardaki risk iştahı zayıfladı. Ayrıca ABD Başkanı Trump’ın Çin ile gerçekleşecek olan ticaret anlaşmasının 2020 yılı seçimlerinin sonrasına ertelenmesinin daha yararlı olacağını açıklaması sonrasında endeksler üzerindeki baskı unsurları arttı. Ancak bugün itibariyle ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasına yakın olduğunun açıklanması sonrasında endekslerde tekrardan toparlanma hareketi oluştu. Böylece ABD’de endeksler kayıplarını telafi etme çabası içerisine girerken, Asya piyasalarında da pozitif bir görüntünün oluştuğu görülüyor. 

Avrupa piyasalarına bakacak olursak,  ABD Başkanı Donald Trump’ın Fransa’ya yönelik yaptırım tehditleri sonrasında Avrupa Birliği ABD’nin bu olası tarife artırımlarına karşı birlikte misillemede bulunacağını açıklamıştı. Diğer taraftan İngiltere’de gerçekleşen NATO Liderler Toplantısı’ndan gelen haberler piyasa fiyatlamaları üzerinde etkisini çok hissettirmedi. ABD ve Asya borsalarındaki pozitif seyir Avrupa piyasalarına da yansırken, Almanya’nın DAX endeksi yüzde 1,2’lik bir artışla günü oldukça pozitif bir görünümle bitirdi. Endeksin yükselişlerine 1,81 artışla sağlık sektörü destek olurken, temel maddeler yüzde 1,7, teknoloji yüzde 1,6 ve mali sektör yüzde 1,1 ile günün pozitif ayrışan sektörleri olarak yer aldı.  Ayrıca Fransa’nın CAC 40 endeksi yüzde 1,3 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,42 oranında değer kazandı.

Son dönem açıklanan verilere bakacak olursak, Euro Bölgesi, Almanya, Fransa ve İtalya’da Kasım ayına ilişkin Hizmet PMI verilerinin 50 olan eşik değerinin üzerinde gerçekleşmesi küresel büyüme endişelerini bir miktar hafifletti. Böylece artan risk iştahı ile Avrupa piyasalarındaki pozitif görünümün arttığını görüyoruz. Ancak dikkat çeken bir olumsuz gelişmeye değinecek olursak ise dün Almanya otomobil sektörü birliği VDA’nın global otomobil satışlarının bu yıl yaklaşık yüzde 5 oranında daralmasını beklediğini açıklaması önemliydi. 

DAX endeksinin teknik görünümünü değerlendirecek olursak, 13.000 sınırından dönüş gerçekleştiren endeksin yükselişlerine hız kazandırdığı görülüyor. Bu hareketin belirleyici kısa vadeli noktası 13.250 direnci olarak dikkat çekerken, yükselişlerin 13.350 direnci ile hız kazanarak devam etmesi beklenebilir. Ancak ABD ile oluşan gerilime ilişkin tansiyonun artmasına bağlı olarak aşağıda 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 12.888 desteğini takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>