BİST100 Endeksinde Tansiyon Arttı!

Yeni haftaya birçok Türkiye makroekonomik verisi ile başlayan piyasalarda beklentilerin bir miktar altında gelen Türkiye üçüncü çeyrek büyüme verisi sonrasında BİST100 endeksinde hareketlilik gündeme gelmişti. Daha sonra Türkiye enflasyon verisin de meydana gelen geri çekilme hareketi sonrasında TCMB’nin para politikası toplantısına ilişkin faiz indirim beklentileri artarken, endekste yükselişlerin hız kazandığını gördük. Ancak S-400 konusunda ABD Başkanı Trump ve Macron’dan gelen açıklamaların yarattığı olumsuz etki ile endeks üzerindeki tansiyon arttı. Küresel borsalara bakacak olursak, ABD Başkanı Trump’tan üst üste gelen yaptırım kararları global risk iştahını zayıflatırken, dün ABD ve Çin arasında imzalanacak olan ticaret anlaşmasının 2020 yılı seçimlerinin sonrasına ertelenmesi gerektiğini belirtmesi sonrasında endekslerde satış baskısı meydana geldi. Trump’ın Çin ile gerçekleşecek olan ilk aşama anlaşması için 2020 yılı öncesinde imzalanması konusunda aceleci davranılmaması gerektiğini belirtmesi de dikkat çekiciydi. Böylece 15 Aralık tarihinde Çin’e uygulanması beklenen yeni gümrük vergilerinin yürürlüğe konulup konulmayacağına ilişkin belirsizliklerin arttığı söylenebilir. ABD’li senatör Graham’ın da gelecek hafta Türkiye’ye uygulanabilecek yaptırım ihtimalini masaya yatıracaklarını belirtmesi oldukça önemli idi. Gerek global risk iştahının zayıflaması gerekse S-400 konusunda ABD’den gelebilecek yaptırım ihtimali BİST100 endeksinde kar realizasyonlarını tetikledi diyebiliriz. Diğer taraftan Türkiye risk primi (CDS) rakamının bir miktar yükseliş eğiliminde olması Türk Lirası varlıklarını baskılarken, Dolar/TL kurunun 5,75 seviyesi altı hareketliliğinde bir miktar zorlandığı görülmekte. 

Geçtiğimiz günü yaklaşık yüzde 1,12 seviyesinde satıcılı bitiren endeksin bugün bir miktar kayıplarını telafi etme çabası içerisine girdiği söylenebilir. Özellikle fiyatların 106.500 seviyesi üzerinde seyretmesi endeksin yükseliş potansiyelini arttırması açısından önemli. Diğer taraftan makroekonomik verilerin olumlu katkısının da bir miktar Dolar/TL tarafındaki yükselişleri baskıladığı söylenebilir. Böylelikle endeksin yükselişlerine 110,000 direnci ile hız kazandırması beklenebilir. Ancak ABD tarafından gelebilecek bir yaptırım kararına bağlı olarak oluşabilecek bir geri çekilmede 105.000 seviyesi ana destek seviyemiz olma görevini koruyor. Bu seviye altı kapanışlar endeksi tekrardan 102.500 destek seviyesine taşıyabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>